Стало відомо, кого і коли покличуть на службу
Весняний призов проходить в Україні в травні-червні, цьому передує відповідна постанова Кабінету міністрів, в якій затверджена кількість призовників в кожній області і бюджет призовної кампанії. Традиційно найбільше юнаків забирають з Дніпропетровської області (близько 1 500 осіб), а найменше з частково окупованої Донецької області - трохи більше 200 чоловік.
На службу в армію можуть забрати українців віком від 20 до 27 років (ті, кому виповнилося 18, можуть служити в армії на добровільній основі). У зону військових дій строковиків відправляти не будуть. Для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних силах України та інших військових формуваннях України, термін служби складе до 18 місяців. Для українців з вищою освітою магістра (спеціаліста), - до 12 місяців.
До слова, у 2017-му в армію можуть забрати українців віком до 43 років, які закінчили військову кафедру. Служити вони будуть півтора року зі збереженням за собою робочого місця.
Призов українців з військовими званнями на службу дозволить замінити тих контрактників, які приймуть рішення звільнитися. Як пояснила начальник управління комунікацій і преси Міністерства оборони Оксана Гаврилюк, на строковиків рішення про призов українців з вищою освітою і званням не вплине. Як припускають в Генштабі, призвуть приблизно чотири тисячі українців, які закінчили військові кафедри. При цьому військкомати будуть враховувати сімейні обставини.
Хто має право на відстрочення від служби:
ті, хто утримують непрацездатну матір, батька або іншого родича.
мають дитину віком до трьох років.
самостійно виховують дитину (без матері),
мають двох і більше дітей,
мають вагітну дружину або дружину-інваліда,
є сиротою,
мають тимчасові проблеми зі здоров'ям,
якщо брат служить в цей же час в армії,
молодші 21 року і при цьому отримують освіту за денною формою,
учителям (на весь період роботи за фахом),
медикам (на весь період роботи за фахом),
священикам (на весь період роботи за фахом),
поліцейським (на весь період роботи за фахом),
підозрюваним у кримінальних злочинах.
Хто може отримати звільнення від призову в армію:
непригодні по стану здоров'я,
молоді люди старші 27 років.
За ухилення від призову на строкову службу (ст. 335 ККУ) загрожує обмеження волі на строк до 3 років. Як зазначає юрист Юрій Зюгманд, на ділі ухильникам "світить" умовний термін. При цьому адвокат нагадує, що після закінчення умовного терміну судимість знімається.
Ті, хто проігнорував повістку до військкомату, не повідомили в комісаріат про зміну місця проживання, можуть заплатити штраф в розмірі 85-119 гривень. За повторне порушення - від 170 до 255 гривень.
Відповідно до закону, роботодавці зобов'язані сповіщати військкомати про своїх співробітників призовного віку. (Ч. 4 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03. 1992 року № 2232-XII).
Відповідно до закону про військову службу, призовникам покладена одноразова матеріальна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів. Ще в минулому році в законі говорилося про "дві мінімальні запрлати", проте в результаті різкого зростання мінімалки чиновники прийняли рішення скоротити витрати на військовозобов'язаних і замість 6 400 виплачувати призовнику 3 088 гривень.
Крім того, матеріальна компенсація покладена, якщо під час служби солдат загине або стане інвалідом. Батькам загиблого бійця покладена разова виплата в розмірі 772 тисячі, якщо українець став інвалідом на службі, він отримає від держави 231 тисячу гривень. Ці виплати також могли бути в два рази вищі, якби в закон не внесли правки і не "відв'язали" їх від рівня зарплат.
Сама весняна призовна кампанія обійдеться бюджету в 40-45 мільйонів гривень (залежить від кількості призовників).