Header Ads

 Борис Болотов

Стеж за словами: чому Facebook блокує користувачів

Ініціативу президента підтримали десятки тисяч українських користувачів, чиї лайки призвернули увагу Марка Цукерберга до прохання Петра Порошенка. Але засновник і CEO Facebook, незважаючи на широкий резонанс, відповів відмовою: жодного офісу в Україні нині не відкриватимуть – це недоцільно через малу кількість активних користувачів (лише 3 млн осіб). До того ж Цукерберг заявив, що всі блокування були правомірними і здійснювалися не з Росії, а з офісу в Дубліні, який відповідає за СНД.
Тим часом блокування користувачів тривало й далі, що ще більше піднімало хвилю обурення в суспільстві. У підсумку Київ відвідав Томас Крістенсен, директор з питань суспільної політики Facebook у Скандинавії, Центральній і Східній Європі та Росії, розповівши про причини блокування. У колонці для Forbes Крістенсен зазначив, що всі заблоковані користувачі не дотримувалися правил Facebook, тож їх було заблоковано без порушень з боку соціальної мережі.
Forbes вивчив сам процес блокування. Автор, отримавши 5 банів власної сторінки, розбирався, чому кнопка «Я приймаю офіційні правила Facebook» з'являється під час реєстрації не просто так.
Следи за словами: почему Facebook блокирует пользователей
Фото GettyImages/fotobank.ua
Навесні цього року з незрозумілих причин український сегмент Facebook наповнився інформацією про те, що російський офіс соціальної мережі почав масово блокувати топових місцевих блогерів. Побіжний аналіз корпоративної сторінки соцмережі показує, що в компанії є 33 міжнародні представництва і близько двох десятків офісів у США.
Міжнародні представництва у низці країн не мають своєї служби підтримки і розробки, а лише продають рекламу і ведуть маркетинг. Ні в Росії, ні в Україні такого офісу немає. Це викликано низьким проникненням соціальної мережі серед населення: 8 млн у Росії (6%) і лише близько 3 млн – в Україні (6%). У Польщі, де офіс Facebook є, соціальною мережею користується кожен четвертий житель країни.
Центр служби підтримки українсько- та російськомовних користувачів міститься у Дубліні. Згідно з інформацією від Томаса Крістенсена, там є спеціально навчені люди зі знанням мови, які й обробляють скарги користувачів одне на одного. Після аналізу кожної скарги вирішують, чи блокувати користувача. Кількості таких «цензорів» Крістенсен не розкрив, але довше як 24 години запит не обробляють.
Очевидно, що інформація з офіційної сторінки Facebook і від топ-менеджера соціальної мережі, яка нараховує 1,4 млрд користувачів по всьому світу, українців не задовольнила. Особливо після виходу великої статті «Агентство» журналіста The New York Times Адріана Чена. У своєму матеріалі Чен намагається розкрити дані про «Фабрику тролів» у Санкт-Петербурзі. Працівники «Фабрики» створюють неправдиві коментарі, подають неправдиву інформацію в соціальні мережі і всіляко намагаються збільшити підтримку режиму в Росії. Один із видів діяльності – робота в соціальних мережах.
Але підтвердження інформації про те, що величезний відділ людей сидить і надсилає десятки скарг на одного чи декількох топових українських блогерів, знайти не вдалося.
Під час бесіди з Людмилою Савчук, яка працювала у «Фабриці тролів», а потім зі скандалом її залишила, з'ясувалося, що там справді є відділ з роботи із соцмережами. Але чи займаються вони блокуванням, Савчук не змогла вказати. Немає інформації і в Андрія Сошнікова, журналіста пітерської газети «Мой район», якого Адріан Чен називає «головним спеціалістом із «Фабрики». Шукаючи якихось доказів, Forbes звернувся до організації «Анонімний інтернаціонал» (Shaltay Boltay), які хакерським шляхом дістають інформацію із пристроїв вищих чинів уряду Росії. Вони також не змогли надати інформацію про спеціальні блокування.
Як виявилося в результаті, щоб заблокувати користувача, немає необхідності наймати цілий штат працівників – достатньо однієї скарги.
Упродовж двох тижнів особистий акаунт автора блокував його колега за записи, що містять образливі матеріали. Протягом 12 годин модератори Facebook видаляли агресивний запис і блокували на один чи кілька днів.
Жодного разу Facebook не запідозрив, що автора блокує одна й та ж людина, комп'ютер якої має таку ж зовнішню IP-адресу. Навіть тоді, коли пост розпочинався зі слів «Увага! Експеримент над Facebook». Причина проста: було порушено правила соціальної мережі.

Чому вас блокують

Facebook налічує понад 1,4 млрд користувачів, із яких 900 млн запускають соціальну мережу щодня. Через це компанія створила цілу низку серйозних правил, за порушення яких користувача може бути заблоковано і на один день, і на цілий місяць. Блокування не дає можливості робити записи, але дозволяє проглядати пости інших.
Невеликий тест показав, що за вживання слова «москаль» можна отримати бан на одну добу. Навіть у тому разі, якщо воно трапляється в поемі «Катерина» Шевченка, модератор Facebook не дивитиметься, що це слова великого поета. І навіть якщо слово «москаль» буде написано як «M0$kal» чи «москali», Facebook усе одно вас заблокує
Модератори Facebook зазвичай строго ставляться до будь-яких скарг і стають на бік обвинувача: краще заблокувати, а там уже як буде. Особливо це стосується будь-яких виявів сексуальності (груди, сідниці). Компанія жорстко ставиться до спаму, вигаданих імен/прізвищ, а також до образи інших користувачів чи створення контенту, який здатний викликати расову, релігійну чи міждержавну неприязнь.
В українському сегменті Facebook найчастіше блокують саме з останньої причини: ми часто вживаємо слова чи вирази, які можуть ображати жителів сусідньої країни. Найпростішим і найчастіше вживаним стало слово «москаль».
Невеликий тест показав, що за вживання цього слова можна отримати бан на одну добу. Навіть у тому разі, якщо «москаль» трапляється в поемі «Катерина» Шевченка, модератор Facebook не дивитиметься, що це слова великого поета. І навіть якщо слово «москаль» буде написано як «M0$kal» чи «москali», Facebook усе одно вас заблокує.
Це лише невеликий фрагмент того, за що модератори соціальної мережі можуть заблокувати. Під заборону потрапляє низка нецензурних висловів, а також інші слова, які можуть образити представника іншої країни. Є лише одне «але»: на запис має поскаржитися інша людина. Якщо цього не станеться, ніхто, найімовірніше, не видалятиме його.
Саме тому страждають топові українські блогери з величезними аудиторіями. Із сотні тисяч людей знайдуться ті, кому згадування слова «чурки» і «х**ло» не сподобається. У результаті людина може отримати бан. Аналіз профайлів деяких українських блогерів показав, що такого контенту в них на сторінках досить багато.

Ви не жертва, а такий, як усі

Особливість великих корпорацій на кшталт Facebook – у єдності всіх правил абсолютно для всіх. Не важливо, чи ви відома селебрітіс, чи звичайний мешканець маленького містечка. Таке ж правило діє і для людей із різних країн. Водночас поки українці скаржилися на масові блокування з боку нібито «російського офісу», Facebook активно блокував росіян.
У липні раз у раз блокували відомих у РФ блогерів і громадських діячів: Сергія Мінаєва, Едуарда Багірова, Артемія Лебедєва і навіть Антона Носика. Як з'ясувалося пізніше, Багіров і Носик отримали бан за вживання слова «хохол», а Мінаєв і Лебедєв – за образу прав гомосексуалістів нецензурними висловами.
Цілу низку банів отримали і звичайні російські користувачі Facebook через спроби обіграти слово «хохол» усіма можливими способами: «)(o)(ол» чи «х0х0л»
Після цих подій цілу низку банів отримали і звичайні російські користувачі Facebook через спроби обіграти слово «хохол» усіма можливими способами: «)(o)(ол» чи «х0х0л». Потім модератори знову довели на практиці тезу «правила одні для всіх»: журналіста Максима Кононенка заблокували за публікацію вірша Олександра Пушкіна «Моя родословная», в якій також згадується слово «хохол». Через кілька днів із цим же зіткнувся і Носик.
Щоразу, коли користувачів блокували, ті традиційно обурювалися, вказуючи, що «хохол» – це зачіска. Але навіть представники Інституту російської мови ім. В.В. Виноградова РАН, які дали коментарі газеті «Известия», підтвердили: хохол – це зневажливе позначення представників української національності, хоча назвати це образою не наважилися.
Facebook як приватна компанія має право складати власний стоп-лист і не вдаватися до десятка інтерпретацій одного слова. Одне з найважливіших правил соціальної мережі – збереження прав людини. І якщо хтось вказує, що ви порушуєте права іншої людини, після аналізу ситуації Facebook оперативно видалить негативний контент.

Це не українсько-російський конфлікт

Багатьом жителям країни здалося, що особливо жорсткі дії Facebook спостерігаються виключно на ґрунті конфлікту України та Росії. Але правила Facebook залишаються єдиними для всіх жителів планети. Наприклад, тільки 21 липня Facebook видалив запис видання «КоммерсантЪ», на якому було зображено оголені груди: за правилами соціальної мережі (і навіть дочірнього сервісу Instagram), це заборонено.
Нині Facebook, який зіткнувся з відпливом користувачів в Instagram і Snapchat, активно бореться за комфортне існування своїх користувачів у межах соцмережі. Наприклад, одного разу статус «почуваюся товстим» було видалено через петиції користувачів, які заявили про образу почуттів багатьох людей лише його існуванням
Схожа ситуація була у Бразилії, де Facebook видалив знімок чоловіка і жінки з оголеними грудьми на сторінці Міністерства культури Бразилії. Пізніше з'ясувалося, що міністерство має намір подати до суду на соціальну мережу за блокування доступу до культурної спадщини країни: світлину індіанки з оголеними грудьми було зроблено 1909 року.
Крім цього, Facebook активно бореться проти вигаданих імен, за що одного разу вилучив із соціальної мережі людину з таким же ім'ям, як у засновника мережі – Марка Цукерберга. Адвокату з Індіанаполіса довелося особисто підтвердити схожість імені, щоб повернути сторінку. Подібні ситуації були з низкою акторів і коміків, які використовують сценічний псевдонім замість справжнього імені.
Нині Facebook, який зіткнувся з відпливом користувачів в Instagram і Snapchat, активно бореться за комфортне існування своїх користувачів у межах соцмережі. Наприклад, одного разу статус «почуваюся товстим» було видалено через петиції користувачів, які заявили про образу почуттів багатьох людей лише його існуванням.
Видалити статус – не офіс відкрити. Але коли прохання Петра Порошенка підтримали десятки тисяч українських користувачів Facebook, Марк Цукерберг особисто звернув увагу на проблему, а також направив у країну одного зі своїх топ-менеджерів. Для порівняння: Міністерство культури Бразилії так і не отримало відповіді.
На платформі Blogger.