Header Ads

 Борис Болотов

Чому 26 жовтня у лазню ввечері краще не ходити і треба бути ввічливими з котами, собаками і жабами


26 жовтня було прийнято молитися ікони Іверської Богоматері для захисту від пожеж та інших нещасть. 26 жовтня влаштовували банний день, саме так згодом стали іменувати свято. Говорили, що, підливаючи настої цілющих трав і пропарюючись за допомогою віника, позбавлялися від хвороб, зміцнювали здоров'я, що і дозволяло пережити сувору зиму без недуг.
Пише zak.depo.ua

У народі говорили, що банний дух - це істота, яка ніколи не показується людині, але може нагадати про себе шумом. Банний дух проганяє відвідувачів, які йому не вгодили, може стукати і навіть кидатися каменями в людини. Також вірили, що банного духа можна побачити, якщо він обернеться, наприклад, у зайця, собаку, кішку, віник або жабу. Називали його Банником і подейкували, що він теж любить купатися. Зазвичай залишали для Банника воду, віник і мило на ніч, щоб він міг спокійно попаритися. Самі ж селяни уникали ходити в лазню вночі і після заходу сонця. Ніколи не залишали в лазні ніяких ікон, а милися, попередньо знявши натільний хрест. Предки намагалися входити в баню з оглядкою, а при вході просили дозволу у Банника, вибачаючись, що потривожили його.

26 жовтня особливо шанують Іверску ікону Пресвятої Богородиці, яка також відома як Привратниця або Вратарниця. Вона вважається чудотворною і, згідно з переказами, була написана євангелістом Лукою. Сьогодні ікона зберігається на території Іверського монастиря в Греції на священній горі Афон. Існує легенда, що у IX столітті мешканка Ніким, яка побажала врятувати від іконоборців лик богородиці, опустила ікону на дно моря, де вона зберігалася протягом двох століть. Після цього ченці Іверського монастиря побачили на дні моря відображення лику Богородиці, оточене вогняним стовпом. Після цього Преподобний Гавриїл Святогорець почув голос Богоматері і за її наказом пройшов по воді, витягнув ікону і переніс її в монастир. Однак вранці вони виявили образ Богоматері над воротами обителі. Після цього подібне повторювалося кілька разів. В результаті, ікону вирішили залишити не обраному нею місці і з тих пір стали називати образ Вратарницею або Привратницею за місцем розташування. 

Народні прикмети на 26 жовтня:

Хмари швидко біжать по небу з південної сторони - за прикметами, чекай негоди найближчим часом

Якщо схід сонця відбувається з-за хмар, то, згідно з прикметами, погода буде дуже мінливою

Півень 26 жовтня кукурікає у незвичне для нього час - погода незабаром зміниться

Рано вранці 26 жовтня півні заспівали - скоро стане тепло.
На платформі Blogger.